Czym jest paszmina?

Autor: sep 18, 2012 Kategoria: Podstawowe informacje | brak komentarzy

W związku z paszminą często pojawia się wiele nieporozumień, co więcej, rynek jest zalany przez podróbki paszminowych produktów. Na początku powinniśmy więc przedstawić definicję.

Paszmina to ręcznie tkany szal, który powstaje z kaszmiru lub z mieszanki kaszmiru i jedwabiu. Nie istnieje więc nic takiego jak naturalna paszminowa tkanina ani wełna.

Nazwa pochodzi od perskiego słowa „pasha”, które oznacza wełnę. Tradycja wyrobów z paszminy sięga tysięcy lat, już wtedy termin ten odnosił się do chust z kaszmiru. Do dziś zachowała się tradycja ręcznej produkcji szali, co jest jedną z przyczyn stosunkowo wysokich cen paszminy.

Drugą przyczyną jest rzadki surowiec, z którego tworzy się paszminę. Kaszmirową wełnę, która służy do produkcji paszminy, pozyskuje się dzięki pracochłonnemu wyczesywaniu spodniej warstwy sierści kóz kaszmirskich. Zwierzęta te żyją na obszarach górskich, głównie na terenie Chin i Mongolii. Trudne warunki życia w Himalajach wykształciły u kóz sierść posiadającą zdumiewające właściwości. Wełna kóz kaszmirskich chroni je przed mrozami, które w Himalajach sięgają 40 stopni poniżej zera.

diadia2

Oczywiście nie musicie się martwić o kaszmirskie kozy – z każdego zwierzęcia można wyczesać rocznie około 50-150 g wełny odpowiedniej do produkcji paszminy.  Oznacza to, że do pozyskania standardowego szalu często konieczne jest wyczesanie nawet 5 kóz. Otrzymany w ten sposób surowy kaszmir jest następnie przetwarzany w kilku krokach. Profesjonalista, który splata włókna, jest w stanie uzyskać około 20 g tkaniny dziennie. Oznacza to, że do produkcji paszminowego szalu potrzebne jest około 15 dni intensywnej pracy.

Rocznie uzyskuje się około 7000 ton kaszmirowej wełny. W ostatnich latach ceny kaszmiru na światowym rynku stale wzrastają.

Paszmina jest wyjątkowo wygodna, delikatna w dotyku i, jak wszystkie produkty z kaszmiru, posiada właściwości termoregulacyjne – ogrzeje Was w chłodne dni (wełna kaszmirowa jest sześcio-ośmiokrotnie cieplejsza niż owcza), ale równie dobrze sprawdzi się w ciepłe wiosenne wieczory oraz podczas letnich spacerów na plaży.

Paszminę produkuje się ręcznie z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu ma wspaniałe właściwości użytkowe, ale też wpływa to na jej cenę. W naszym sklepie internetowym Mahogany.pl ceny paszminowych szali zaczynają się od około 100 euro.

Dodaj komentarz

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3612270531596

Paszminy z kaszmiru- promocja 50%?

Zróbmy umowe. Podaj swoj adres mailowy a my wyślemy do Ciebie link na tajna wysprzedaz na mahogany.pl gdzie mozesz kupić paszminy lub szalik za kuszaca cene :)

Dziekujemy! Wysprzedaz znajdziesz na https://www.mahogany.pl/wyprzedaz :)